Fredag till söndag har jag haft Reikigrundkurs och Reiki 2 kurs i Sundsvall
På bilden ser du de fantastiska människorna som gått Reiki i helgen en kurs som blev ganska dramatisk i början. Ett gäng polacker hade härbärgat i lokalen där vi skulle vara, med sprit, cigaretter och höga röster på grund av fyllan. Vi packade ihop och flyttade hem till Sofie. Hon öppnade sitt fantastiska hem så vi alla skulle kunna vara i de fantastiska Reikienergierna under helgen.
På bilden saknas 3 Reikilärare som var med och gick steg 1 och 2 för att få alla delar av den klassiska Japanska Reikin. Jag är både stolt och glad över de kunskaper jag fått förmedla. Att inte känna in i sin egen kropp, att inte läsa av eller ta emot budskap. Inget av detta gjorde de. Utan istället gjorde de vad Reiki är de var i Reikiflödet och fokuserade på att ge Reikienergi. De fick uppleva de magiska vägar Reiki har när man låter Reiki leda.
Ödmjukhet inför mäniskors kunskap är viktig att ha. Inte tro att man vet bättre utan vara villig att lära. Det kräver mycket av en människa.
Tack Reiki 1 och 2 för de fina dagarna ni hjälpte till att skapa. Dagar med magi
Andlig podd Solkarina Sinnligkunskap
Andra inlägg
- Fornnordisk mytologi och kundalini vad har det gemensamt
- Dagliga affirmationer, MediReiki och unikt lärande
- Veckans Reikitips 1
- Kalender vår och sommar 2023
- MediReiki® och vikten av rätt samtal
- Högre uppvaknande® Dimensionell ljus-utbildning för högre uppvaknande fysisk utbildning
- Skillnad på universum och kosmos
- Lär dig mer om klarseende
- Stegen till den 5 dimensionen
- Avsnitt 101: En Reikilärares perspektiv om kunskap, erfarenhet och högmod